כניסה להורים 

פורטל הורים

הטלוויזיה ונזקיה
אובדן חיות מחמד

אובדן חיות מחמד

ילדינו אוהבים בעלי חיים וחיות מחמד בפרט. החיבור הרגשי גדול וכל סוג של פרידה מהם בד"כ מלווה בעצב ודמעות. כשבעל החיים מת, הילדים נוטים לקחת את זה קשה ומדובר לא מעט פעמים בטראומה שנשארת תקופה. הורים רבים עושים את המירב כדי למזער את הנזקים ואף ממציאים סיפורים מקוריים כדי לרכך את המכה. פסיכולוגים רבים מתנגדים לגישה הזאת ותומכים באפשרות של לתת לילדים להתאבל ולהתמודד עם המציאות החדשה.

מדובר בהתמודדות ראשונה של הילד עם המוות, חוויה קשה ועוצמתית. 
יש להקפיד על 5 כללים חשובים כדי לוודא התמודדות טובה עם המצב המסובך והלא פשוט הזה:

1 – לא למזער את חומרת האובדן – הילדים צריכים זמן והזדמנות להתאבל. ההורים צריכים להכיר ברגשותיהם ולהבין עד כמה הם פגועים. אם הילד מתאבל, סימן שהוא יודע לאהוב ולפתח רגשות.

2 – להציע דרכים להנציח את זכר החיית מחמד – יש לאפשר ואף לעודד את הילדים לצייר, לכתוב שירים או להכין מצגת על נושא הכאוב. אפשר גם לשתול עץ או לקנות חפץ מיוחד שתמיד יזכיר  את הימים הטובים.

3 – לעדכן את הגננת והסייעת במתרחש – הילדים האבלים לא במיטבם וזה ניכר בשטח. יש לעדכן את הצוות בגן ואת הבייביסיטרים במתרחש ולהכין אותך להתנהגות השונה של הילדים.

4 – לא למהר להביא מחליף – זה מאוד מפתה ללכת לחנות ולהביא חיית מחמד חדש לילד כדי לפצות על האובדן. הילד אף עלול לדרוש מחליף. אבל יש לקחת את הזמן ולהסביר שהמשפחה צריכה זמן להתאבל ולהתאושש.

5 – להביא לילד עזרה מקצועית במידת הצורך – ישנם ילדים רגישים המתקשים להתמודד עם התחושות הקשות. יש לפנות לפסיכולוג שיקיים עם הילד שיחות ויעזור לו לחזור למסלול בהקדם.

אצל ילדים קטנים בגיל טרום-חובה ניתן פשוט לנקוט בגישה יותר קלילה ולהסביר להם שהחיה "הלכה לה ולא לחזור יותר". ההלם בגילאים האלה כמובן יותר קטן וזניח. בכל מקרה יש ללוות את הילד בתקופה הרגישה ואסור לזלזל בחשיבות העניין. בגדול הילדים לומדים שיעור חשוב בחיים ועם הזמן יודעים להשתמש בידע הנרכש למקרי מוות הבאים בחייו. בסופו של דבר, ילד שיודע להתמודד עם רגשותיו יגדל להיות בוגר בריא וחיובי.

אתר זה הינו חלק מפורטל גני הילדים  אתר הגננת - חיפוש גן ילדים, פעוטון וצהרון בסביבת מגוריך. כל המידע על גני ילדים, להורים ולגננות .      הוסף למועדפים ושתפ/י את חבריך ב-