כניסה להורים 

פורטל הורים

זיהוי מוקדם של בעיות קשב וריכוז בילדים
שטיפת ידיים - הרגל חובה

זיהוי מוקדם של בעיות קשב וריכוז בילדים

חוקרים מאמינים שכ-5% מהילדים בצהרונים ובגני ילדים סובלים מבעיות קשב וריכוז. אך לרוב האבחון נעשה בגילאים מאוחרים יותר וההורים יחד עם הגננות מתקשים להסתדר עם הילדים הסובלים. הממצאים מראים שיש לזהות ולטפל בבעיות אלה כבר בשלבים הראשונים, מה שיכול להקל מאוד על הילדים ולמנוע תקריות לא נעימות.

סימנים מקדימים לבעיות קשב וריכוז אצל ילדים קטנים:
• ריצה במעגלים ללא מנוחה וללא מטרה.
• התקלות בחפצים נייחים והליכה לא ישרה.
• תלות במלווה ומשגיח צמוד בכל השעות היום כדי להימנע מסיבוכים.
• יכולת להתרכז רק מספר רגעים לפני פזילה לעיסוקים אחרים.
• צורך לשאול הרבה שאלות וחוסר יכולת להבין הוראות פשוטות וברורות.

פציעות – ילדים עם בעיות קשב וריכוז נפצעים יותר מילדים רגילים. הם נזקקים יותר לטיפול רפואי וביקורים בבתי חולים כתוצאה מפציעות כאלה ואחרות. הפציעות נגרמות מהתקלות בחפצים נייחים או אפילו תקריות במהלך משחקים. פציעות בודדות ומקומיות הן דבר טבעי, אך ברגע שילד נפצע באופן קבוע ובעקביות, יש לבחון אותו מקרוב ולראות אם ישנה בעיה יותר קשה.

התנהגות – הסימן הכי בולט בקרב ילדים כאלה זה חוסר היכולת לשבת במקום אחד בזמן הקראת סיפורים. הם נוטים לזחול מתחת לשולחנות ולהתגלגל על הרצפה. הם מפסיקים רק כשהם מתעייפים. הם גם לא מסוגלים לזכור חומר שנלמד בגן ואפילו נוטים לשכוח מטלות פשוטות שיש לבצע ביום-יום. על הגננות וההורים לטפל בבעיה מיד עם הופעת הסימנים האלה.

בעיות למידה – באופן טבעי ישנם ילדים שלא מצטיינים בלימודים, אבל בעיות קשב וריכוז מורידות את הקליטה לרמות מדאיגות. ילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז פשוט אינם מסוגלים להבין את הגננת ואפילו אינם מרגישים שייכים לפורום הלימודי. אם לילד יש בעיה בלקרוא אותיות ולחבר מילים, יש לקחת אותו לשיחות ולנסות ולהבין אם יש לו בעיית למידה.

ברוב המקרים ילדים מתחילים לסבול מהבעיה לפני גיל חמש. במידה והילד מראה סימנים של מחלה למשך חצי שנה ויותר, יש לקחת אותו לאיש מקצוע כדי לרדת לשורש העניין. יש להבין את חשיבות הנושא והזנחת הילד בתחום הזה רק תזיק לו בהמשך הדרך. חשוב גם להבין גם אם ילד סובל מבעיות קשב וריכוז, הוא עדיין יכול ללמוד ולממש את הפוטנציאל שלו בגן ובב"ס.
אתר זה הינו חלק מפורטל גני הילדים  אתר הגננת - חיפוש גן ילדים, פעוטון וצהרון בסביבת מגוריך. כל המידע על גני ילדים, להורים ולגננות .      הוסף למועדפים ושתפ/י את חבריך ב-